ناگهانی انواع ایمنی سیستم محققان شناسایی

ناگهانی: انواع ایمنی سیستم محققان شناسایی اخبار پزشکی

گت بلاگز اخبار اجتماعی آخرین اوضاع صیادان ایرانی اسیر در سومالی و سرنوشت تلخ خانواده هایشان

سه سال و یک هفته از اسارت صیادان ایرانی در سومالی می گذرد. طبق آخرین خبر چهار نفر از هشت نفر باقی مانده، زنده هستند و هنوز هم هیچ اقدام قابل توجهی جهت آزادی آن‌

آخرین اوضاع صیادان ایرانی اسیر در سومالی و سرنوشت تلخ خانواده هایشان

آخرین اوضاع صیادان ایرانی اسیر در سومالی و سرنوشت تلخ خانواده هایشان

عبارات مهم : آخرین

سه سال و یک هفته از اسارت صیادان ایرانی در سومالی می گذرد. طبق آخرین خبر چهار نفر از هشت نفر باقی مانده، زنده هستند و هنوز هم هیچ اقدام قابل توجهی جهت آزادی آن ها نشده هست.

شاید وزارت امورخارجه و مردم فراموش کرده باشند ولی هشت خانواده هنوز چشم به راهند. هشت صیاد ایرانی هنوز در دست دزدان دریایی سومالی اسیر هستند. به دو گروه چهار نفره تقسیم شده است و بدون اینکه از تاریخ و وقت مطلع باشند، روزها را در یک اتاق کوچک سپری می کنند به امید اینکه اینجا کسی به فکرشان باشد. کسی نمی داند این سه سال و یک هفته برایشان چند سال گذشته هست، هر چند روز یک بار غذا می خورند و چقدر ضعیف و رنجور شده است اند.

بهمن ماه 93 بود که راهی دریا شدند و تصور می کردند که قبل از شب عید و دست پر می گردنند. ولی حالا ماه هاست التماس می کنند تا دزد دریایی سومالیایی یک تلفن در اختیاراش گذارد تا از حال زن و فرزند مطلع شوند. 21 نفر بودند. ابراهیم، نورمحمد، پیربخش و ندیم همان چند ماه اول فرار کرده و برگشتند. دزدهای دریایی، دیگران را به دو گروه ١٣نفره و چهارنفره تقسیم کردند. کرانی (دزد دریایی ) نگهبان چهار نفر اول و عبدالولی (دزد دریایی) که خشن تر است نگهبان گروه ١٣نفره شد. بعد از آنکه گلاب با پای پیاده گریخت و خود را نجات داد، ١٢ نفر ماندند. آبان ماه سال گذشته خبر رسید که هشت نفر دیگر مرده و فقط چهار نفر زنده هستند.

آخرین اوضاع صیادان ایرانی اسیر در سومالی و سرنوشت تلخ خانواده هایشان

پروین صباحی همسر جلال جمال الدین دهواری (ناخدا) که در گروه کرانی هست، در گفت و گو با «نامه نیوز» می گوید: « شنبه قبل بعد از هفت ماه بالاخره تماس گرفتند». حالا خیالشان راحت است که جلال ، ابراهیم بلوچ نیا خواهر زاده ناخدا که نامزد مرجان دختر او نیز هست، عبدالله نوحانی که مادرش از فرط گریه نابینا شده است و محمد شریف پناهنده بلوچ هنوز زنده هستند. ولی زیاد از یک سال است که کسی از گروه چهار نفره دوم خبری نرسیده هست. آخرین اطلاع از آن ها برمی گردد به ویدئویی که دی ماه سال گذشته فرستاده بودند. نفری یک کاغذ برابر خود گرفته و از دولت خواهش می کردند که به دادشان برسد.

سه سال و یک هفته از اسارت صیادان ایرانی در سومالی می گذرد. طبق آخرین خبر چهار نفر از هشت نفر باقی مانده، زنده هستند و هنوز هم هیچ اقدام قابل توجهی جهت آزادی آن‌

پروین بعد از سه سال هنوز هم با بغض حرف می زند و می گوید: « از جلال پرسیدم راه فراری نیست، گفت دو بار وقت فرار پیدا کرده ولی نتوانسته ابراهیم و دو همراه دیگرش را تنها بگذارد». هرچه باشد آن ها غیر از هم کسی را ندارند. همین عبدالله که با آن ها هم سلول است و سال گذشته در ویدئو ارسال شده است التماس می کرد «ما اینجا بیچاره ایم، بدبختیم، پدر و مادرهایمان هر لحظه غصه می خورند» هنگامی که می رفت همراه عبدالماجد بود ولی همان سال اول او را با دست خود دفن کرد. به گفته پروین همسر ناخدا، مادرش هنوز می نالد که «بچه ام بی کفن و بی نماز دفن شد. نمی تونم سر خاکش گریه کنم».

سه سال پیگیری خانواده هنوز به جایی نرسیده و تنها جوابی که می شوند «پیگیری میکنیم» هست. پروین صباحی که بهتر از دیگر خانواده ها فارسی حرف می زند، می گوید: « فقط می گویند آنجا دولت ندارند و کار ما سخت است». به گفته او دزدها نیز هرچه میگذرد رقم را اوج می برند. آخرین رقم اعلامی سومالیایی ها 400 هزار دلار هست. خانواده ها هم آه در بساط ندارند و با کمک های کمیته امداد کج دار و مریز سرنوشت می گذرانند. مقامات مسئول نیز قصدی جهت پرداخت پول ندارند چون اگر داشتند همان پارسال که با وساطت جان استید و اِن جی او «اقیانوس بدون دزدان دریایی» دزدها به 200 هزار دلار رضایت داده بودند، کار را تمام می کردند. دزدند و دندان گرد. آن ها اوایل چهار میلیارد تومان می درخواست کردند بعد به یک میلیارد و 350 میلیون تومن رضایت دادند. فروزانمهر (صاحب لنج) که دو میلیارد تومانی باخته بود، در حد توان پول فراهم کرد و فرستاد ولی واسطه پول را به دزدها نرساند و صیادها نیز اسیر ماندند.

یک بار هم خانواده ها دار و ندارشان را روی هم گذاشته و 70 میلیون فرستادند تا خیالشان راحت باشد که دزدها به عزیزانشان غذا می دهند. حالا دیگر نه خانواده ها پولی دارند و نه فروزانمهر. دولتی ها هم که همچنان پیگیری می کنند! خبری از پیگیری ان جی او هایی بین المللی نیز نیست. آن ها جهت تامین هزینه های خود نیاز به پول دارند و از همین رو ماجرا به در بسته می خورد. پروین می گوید که جان استید و ان جی او « اقیانوس بدون دزد دریایی» جهت آزاد کردن صیادان ایرانی 700 هزار دلار پول می خواهد و اگر پولی در میان باشد بهتر است با خود دزدها معامله شود.

آخرین اوضاع صیادان ایرانی اسیر در سومالی و سرنوشت تلخ خانواده هایشان

رها کردن هشت ایرانی به حال خود و عدم پیگیری ثمربخش و نجات آن ها تنها یک روی سکه است و بخش تلخ تر اینجا است که غیر از کمک ناچیز کمیته امداد کسی به فکر خانواده های بی سرپرست مانده نیست. زن و فرزند ها یا پدرو مادرهای پیری که بی پول تر از قبل زندگی می گذرانند. توصیه اینجا است که تعداد قابل توجهی از خانواده های زندانیان ایرانی در خارج از کشور از سوی اداره اجتماعی وزارت امورخارجه حمایت می شوند ولی در فهرست چند صد نفره آن ها نیز جایی جهت این هشت خانواده بلوچ نیست.

نامه نیوز

واژه های کلیدی: آخرین | ایرانی | دریایی | خانواده | دزد دریایی | دزدان دریایی | دزدان دریایی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs